Past Webster Finalists

2019 – Moncton Flight College, Dieppe, New Brunswick

Finalist

Region

Flight Training Unit

Wesley Li

British Columbia

Montair Aviation

Jason Buma

Alberta

Cooking Lake Aviation

Saskatchewan

               

Keith Bergen

Manitoba

Harv’s Air

Tyler Walker

Western Ontario

Waterloo Wellington Flight Centre

Christina von Bulow

Central Ontario

Brampton Flight Centre

Fraser Fulton

Eastern Ontario

Seneca College

Dmitri Komarov

Québec

APL Par Avion

Brady Parcels

Atlantic

Moncton Flight College

 

2018 — Seneca College, Peterborough, Ontario

Finalist

Region

Flight Training Unit

Daniel Shim

British Columbia

Langley Flying School

Carolyn Spence

Alberta

McMurray Aviation

Sara Voth

Saskatchewan

Mitchinson Flight Centre

Mark Dizon

Manitoba

Harv’s Air

Natalie Smith

Western Ontario

Waterloo Wellington Flight Centre

Jonathan Littler

Central Ontario

Brampton Flight Centre

Carter Simpson

Eastern Ontario

Seneca College

Greg Carlesimo

Québec

Cargair

Mihar Raouf

Atlantic

Moncton Flight College

 

2017 — Mitchinson Flight Centre, Saskatoon, Saskatchewan

Finalist

Region

Flight Training Unit

Owen Titerle

British Columbia

Coastal Pacific Aviation

Braden Thompson

Alberta

Prairie School of Mission Aviation

Matthew Paslawski

Saskatchewan

Mitchinson Flight Centre

Jordan Deerpalsing

Manitoba

Harv’s Air

Heckle Fernandes

Western Ontario

Waterloo Wellington Flight Centre

Thulasiram Kumaran

Central Ontario

Brampton Flight Centre

Liam Cohen

Eastern Ontario

Seneca College

Tyler Walker

Québec

Collège Air Richelieu

Luc DeGrâce

Atlantic

Moncton Flight College

 

2016 — Brampton Flying Club, Brampton-Caledon Airport, Ontario

Finalist

Region

Flight Training Unit

Jared Shury

British Columbia

Coastal Pacific Aviation

Reuben Vermeulen

Alberta

Prairie School of Mission Aviation

Timothy Penner

Saskatchewan

Mitchinson Flight Centre

Michael Bryson

Manitoba

Harv’s Air

Maxine Brignell

Western Ontario

Sault College

Adrian Worek

Central Ontario

Brampton Flight Centre

Mark Crha

Eastern Ontario

Seneca College

Samuel Beaulieu

Québec

Lachute Aviation

Mark Nardei

Atlantic

Moncton Flight College

 

2015 — Pacific Flying Club, Boundary Bay, B.C.

Finalist

Region

Flight Training Unit

Simon Horlick

British Columbia

Pacific Flying Club

Matthew White

Alberta

Sky Wings Aviation

Duncan Starling

Saskatchewan

Millenium Aviation

Jamie Fehr

Manitoba

Mountain City Aviation

Mark Ehrenfellner

Western Ontario

Confederation College

Jack Bradshaw

Central Ontario

Brampton Flight College

Gabriel Kim

Eastern Ontario

Seneca College

Alexandre Laplante

Québec

Lachute Aviation

Zhaoyang (David) Shi

Atlantic

Moncton Flight College

 

2014 — Waterloo-Wellington Flying Club, Breslau, Ontario

Finalist

Region

Flight Training Unit

Matthew VanderPloeg

British Columbia

Pacific Flying Club

Corey Harke

Alberta

Cooking Lake Aviation Academy

Matthew Skwara

Saskatchewan

Regina Flying Club

Andrew Bryson

Manitoba

Harv’s Air

Alexander Hislop

Western Ontario

Sault College

Gregory Yandle

Central Ontario

Seneca College

Sebastien Leduc

Eastern Ontario

Seneca College

Ali Hoteit

Québec

Cargair

Mark Nardei

Atlantic

Moncton Flight College

 

2013 — Harv’s Air, St. Andrews, Manitoba

Finalist

Region

Flight Training Unit

Andrew Cops

British Columbia

Coastal Pacific Aviation

Meagan Vacheresse

Alberta

Wetaskiwin Air Services

Cole Janostin 

Saskatchewan

Millenium Aviation

Michael Klein

Manitoba

Harv’s Air

Yurey Wu

Western Ontario

Waterloo-Wellington Flight Centre

Stuart Loney

Central Ontario

Brampton Flight Centre

Takashi Hirose

Eastern Ontario

Ottawa Flying Club

Mathias Veit

Québec

Cargair

Owen Armstrong

Atlantic

Gander Flight Training

 

2012 — Rockcliffe Flying Club, Ottawa, Ontario

Finalist

Region

Flight Training Unit

Andrew Michael Burns

British Columbia

Coastal Pacific Aviation

Mathieu Jean William Caouette

Alberta

Skywings Aviation Academy

Shane Daniel Lanouette

Saskatchewan

Regina Flying Club

Peter McKenzie Heron

Manitoba

Harv’s Air Service

Andrew Curtis Woods

Western Ontario

Confederation College

Damian Atanasov Dochev

Central Ontario

Seneca College

Andrea Lane Marrocco

Eastern Ontario

Ottawa Flying Club

Louis Rousseau

Québec

Cargair Ltée (St. Hubert)

Robert Joseph Forrest

Atlantic

Greenwood Flight Centre

 

2011 — Grondair, Saint-Frédéric de Beauce, Québec

Finalist

Region

Flight Training Unit

Michael Wieclawek

British Columbia

Pacific Flying Club

Kevin Aalders

Alberta

Centennial Flight Centre

Lindsay Bowers

Saskatchewan

Regina Flying Club

Cody Neill 

Manitoba

Harv’s Air

Matthew Duplan

Western Ontario

Waterloo-Wellington Flying Club

Oliver Darroch

Central Ontario

Spectrum Airways

Joshua Shea 

Eastern Ontario

Ottawa Flying Club

Mathieu Beaumier

Québec

Lachute Aviation

Justin Mailman

Atlantic

Moncton Flight College

 

2010 — Calgary Flying Club, Springbank, Alberta

Finalist

Region

Flight Training Unit

Cameron MacLean

British Columbia

Coastal Pacific Aviation

Tim Joshi

Alberta

Calgary Flight Training Centre

Danielle Furgason 

Saskatchewan

Regina Flying Club

Cody Neill 

Manitoba

Harv’s Air

Claire Buxton 

Western Ontario

Sault College

Michael Ciezadlo 

Central Ontario

Brampton Flight Centre

James Pouget 

Eastern Ontario

Durham Flight Centre

Fred Ralet

Québec

Air Richelieu

Jeff Smith 

Atlantic

Moncton Flight College

 

2009 — Brampton Flying Club, Brampton-Caledon Airport, Ontario

Finalist

Region

Flight Training Unit

Kevin Dhaliwal

British Columbia

Nicholas Sheider

Alberta

Saskatchewan

John Painter 

Manitoba

Aaron Lehman 

Northern Ontario

Phiroze Contractor 

Western Ontario

Cory-Daniel Raby

Eastern Ontario

Mathieu Beaumier  

Québec

Thomas Clark 

Atlantic

 

2008 — Moncton Flight College, Dieppe, N.B.

Finalist

Region

Flight Training Unit

Kevin Dhaliwal

British Columbia

Brandon Jansonius

Alberta

Andrew Gray

Saskatchewan

Razvan Purza

Manitoba

Jordan Hanthor

Northern Ontario

Sandeep Nagpal 

Western Ontario

Mark Psutka

Eastern Ontario

Trevor LeMarquand

Québec

Jason Gregg

Atlantic

 

2007 – Ottawa Flying Club

Finalist

Region

Flight Training Unit

Mitchell Casado

British Columbia

Island Air Flights

Andrew Kent

Alberta

Edmonton Flying Club

Saskatchewan

               

Lisa Klassen

Manitoba

Harv’s Air

Andrew Midcalf

Western Ontario

Brampton Flying Club

Alexander Cameron

Northern Ontario

Sault College

Michael LeClair

Eastern Ontario

Peninsulair

David Mountain

Ottawa Valley & Québec

Ottawa Flying Club

David Blackman

Atlantic

Moncton Flight College

 

2006 – Victoria Flying Club

Finalist

Region

Flight Training Unit

Erienne White

British Columbia

Victoria Flying Club

Paul Mika

Alberta

Calgary

Eric Lafond

Saskatchewan

Regina Flying Club

Lisa Klassen 

Manitoba

Harv’s Air

Adamn Sobchuk 

Western Ontario

Confederation College

Francis Yannuzzi

Central Ontario

Brampton Flight College

Sarah Allen

Eastern Ontario

Seneca College

Derryck Langevin  

Québec

Academie de L’Aviation, Mascouche

Brandon Virley 

Atlantic

Moncton Flight College

 

2005 – Brampton Flying Club

Finalist

Region

Flight Training Unit

Yorgo Roumanis

British Columbia

Victoria Flying Club

Jonathan Locker

Alberta

Edmonton Flying Club

Saskatchewan

               

Paul Iafolia

Manitoba

Harv’s Air

Stacey Paquette

Northern Ontario

National Flyers Academy

Arthur McKay

Western Ontario

Windsor Flying Club

Barak Marcos

Eastern Ontario

Seneca College

Josée Demers

Québec

Academie de L’Aviation, Mascouche

Matthew MacKinnon

Atlantic

Moncton Flight College

 

If you have information about finalists from before 2005, please contact administrator@webstertrophy.ca